SD1206S040L2R0
DigiKey Part Number
478-SD1206S040L2R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SD1206S040L2R0CT-ND - Cut Tape (CT)
478-SD1206S040L2R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD1206S040L2R0
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount 1206/SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
400 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
1206/SOD-123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
2A