MR061C224KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
MR061C224KAA
DigiKey Part Number
MR061C224KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR061C224KAA
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)