MR055A101GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
100 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
MR055A101GAA
DigiKey Part Number
MR055A101GAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR055A101GAA
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.235" (5.97mm)
Tolerance
±2%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)