KGM21BCG2A102GM
DigiKey Part Number
478-KGM21BCG2A102GMTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21BCG2A102GMCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21BCG2A102GMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21BCG2A102GM
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGM21BCG2A102GM Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)