KGM05AR71A153JH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 27.939
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 12.592
Datasheet
YAGEO
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.015 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
KGM05AR71A153JH
DigiKey Part Number
478-KGM05AR71A153JHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05AR71A153JH
Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05AR71A153JH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)