KGM05ACG1E180GH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 9.660
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 32.912
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Murata Electronics
KEMET
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
KEMET
Vishay Vitramon
18 pF ±2% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1E180GH
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1E180GHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1E180GH
Description
CAP CER 18PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1E180GH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)