0805AA101KAT2A
DigiKey Part Number
478-0805AA101KAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-0805AA101KAT2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-0805AA101KAT2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805AA101KAT2A
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805AA101KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)