2092-K66X-E15S-N-VESA-ND
2092-K66X-E15S-N-VESA-ND
K66X-E15S-N-VESA
DigiKey Part Number
2092-K66X-E15S-N-VESA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K66X-E15S-N-VESA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K66X-E15S-N-VESA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
29VAC
Number of Rows
3
Color
Blue
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C