MF1/2CCT52R1004F
DigiKey Part Number
2019-MF1/2CCT52R1004FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MF1/2CCT52R1004FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/2CCT52R1004F
Description
RES 1M OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)