1206J0500473MXTE01
DigiKey Part Number
1608-1036-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1036-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1036-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J0500473MXTE01
Description
CAP FEEDTHRU 0.047UF 50V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Feed Through Capacitor 50V 300 mA 1206 (3216 Metric)
Category
Current
300 mA
Manufacturer
Knowles Syfer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Insertion Loss
40dB @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
0.047 µF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated
50V