MAV16CBRE1JR12V
DigiKey Part Number
3746-MAV16CBRE1JR12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAV16CBRE1JR12V
Description
ANTI-VANDAL SWITCH, 16MM, IP 67,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
36 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 11.90mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
2A (DC)