T550B127K050AH
DigiKey Part Number
399-8556-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B127K050AH
Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
120 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 50 V Axial 90mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T550B127K050AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Capacitance
120 µF
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V