T520V477M2R5ATE006
DigiKey Part Number
399-11712-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11712-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11712-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V477M2R5ATE006
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 6mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520V477M2R5ATE006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
2.5 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100kHz