T499C475K035ATE2K5
DigiKey Part Number
399-5077-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5077-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5077-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499C475K035ATE2K5
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 2.5Ohm
EDA/CAD Models
T499C475K035ATE2K5 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C