T499B106K010ATE3K5
DigiKey Part Number
399-5013-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5013-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5013-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499B106K010ATE3K5
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 3.5Ohm
EDA/CAD Models
T499B106K010ATE3K5 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C