T495X477K004ATE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3.710
Datasheet
Similar
Similar
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 59
470 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
T495X477K004ATE100
DigiKey Part Number
399-4774-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X477K004ATE100
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X477K004ATE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm