T495D477M006ATE045
DigiKey Part Number
399-5220-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5220-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5220-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D477M006ATE045
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm
EDA/CAD Models
T495D477M006ATE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm