T494C475K025AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 158
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 10
Datasheet
Similar
In Stock: 406
Similar
In Stock: 1.285
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 12
Vishay Sprague
In Stock: 55
Vishay Sprague
In Stock: 598
In Stock: 938
KYOCERA AVX
In Stock: 15.757
In Stock: 418
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2312 (6032 Metric) 600mOhm
T494C475K025AH
DigiKey Part Number
T494C475K025AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494C475K025AH
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494C475K025AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
25 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm