T491B684K050AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 3
0.68 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 1411 (3528 Metric) 8Ohm
T491B684K050AT
DigiKey Part Number
T491B684K050AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B684K050AT
Description
CAP TANT 0.68UF 10% 50V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491B684K050AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm