C947U472MZVDAAWL45 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C947U472MZVDAAWL45
DigiKey Part Number
C947U472MZVDAAWL45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C947U472MZVDAAWL45
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C947U472MZVDAAWL45 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)