C737U222MYWDBA7317
DigiKey Part Number
399-C737U222MYWDBA7317CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C737U222MYWDBA7317TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C737U222MYWDBA7317
Description
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C737U222MYWDBA7317 Models
Category
Ratings
X1, Y2
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C