C2220C474K5GACAUTO7210
DigiKey Part Number
399-C2220C474K5GACAUTO7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C474K5GACAUTO7210
Description
CAP CER 2220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C474K5GACAUTO7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)