C0603X103M5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 4.339
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 7.234
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Direct
TDK
KYOCERA AVX
In Stock: 17
TDK
10000 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X103M5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X103M5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X103M5RACTU
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X103M5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)