A750KS227M1EEAE015
DigiKey Part Number
399-A750KS227M1EEAE015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750KS227M1EEAE015
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750KS227M1EEAE015 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
221 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.42 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm