A750EQ477M1CAAE015
DigiKey Part Number
399-A750EQ477M1CAAE015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750EQ477M1CAAE015
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750EQ477M1CAAE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C