Image for SM15B-PASS-TBT is not available
SM15B-PASS-TBT
DigiKey Part Number
455-SM15B-PASS-TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15B-PASS-TBT
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 15 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM15B-PASS-TBT Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V