PUDP-30V-S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 93
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
Molex
Molex
Amphenol CS (Commercial Products)
30 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.079" (2.00mm)
PUDP-30V-S
PUDP-30V-S
PUDP-30V-S
DigiKey Part Number
455-2479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUDP-30V-S
Description
CONN RCPT HSG 30POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)