Image for B15B-PASK-1 is not available
B15B-PASK-1
DigiKey Part Number
455-1845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B15B-PASK-1
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.319" (8.10mm)
Series
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Kinked Pin, Solder
Mated Stacking Heights
9.9mm, 14.7mm, 14.9mm
Fastening Type
Locking Ramp
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)