QLCD250Q120G1GV002T
DigiKey Part Number
712-QLCD250Q120G1GV002TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QLCD250Q120G1GV002T
Description
CAPACITORS HIGH-Q MLC L-SERIES,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±2% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)