MM70-314B1-2-R300
DigiKey Part Number
670-MM70-314B1-2-R300TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MM70-314B1-2-R300CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM70-314B1-2-R300
Description
CONN MXM 3.0 FMALE 314POS 0.020
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
314 Position Female Connector MXM 3.0 Gold 0.020" (0.50mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM70-314B1-2-R300 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
JAE Electronics
Features
Board Guide, Latches
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
MXM 3.0
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Number of Positions
314
Color
Black
Card Thickness
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.020" (0.50mm)