MOT-I-46008
DigiKey Part Number
2685-MOT-I-46008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-I-46008
Description
30MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 161 RPM 8.75W 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
73.6 / 519.75
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
8.75W
Packaging
Box
Size / Dimension
Round - 1.181" Dia (30.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
3.736" (94.90mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
0.945" (24.00mm)
Motor Type
Brushed
Gear Reduction Ratio
35
Voltage - Rated
24VDC