MOT-BL-42S4-24V
DigiKey Part Number
2685-MOT-BL-42S4-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-BL-42S4-24V
Description
42mm BLDC Motor
Customer Reference
Detailed Description
Brushless (BLDC) DC Motor 4000 RPM 90W 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
34.72 / 245.17
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
90W
Packaging
Bag
Size / Dimension
Square - 1.661" x 1.661" (42.20mm x 42.20mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
0.866" (22.00mm)
Motor Type
Brushless (BLDC)
Mounting Hole Spacing
1.417" (36.00mm)
Voltage - Rated
24VDC