IMSA-13065S-2-28Y500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 441
Datasheet
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 36
Datasheet
28 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
IMSA-13065S-2-28Y500
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13065S-2-28Y500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13065S-2-28Y500
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.00MM
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Tray
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Retainer
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)