IMSA-11600S-08D-GFN4 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 1.998
Datasheet
8 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
FFC/FPC Auto Lock
IRISO USA, Inc - Auto I-Lock Connector Robot Manufacturing Concept
IMSA-11600S-08D-GFN4
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11600S-08D-GFN4TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11600S-08D-GFN4CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11600S-08D-GFN4
Description
CONN FFC FPC VERT 8POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Cable End Type
Notched
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm