IMSA-11501S-25B-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-25B-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-25B-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-25B-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.5MM R/A
Detailed Description
25 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Voltage Rating
50V
Number of Positions
25
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Base Product Number
FFC, FCB Thickness
0.30mm