IMSA-11501S-20A-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-20A-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-20A-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-20A-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Voltage Rating
50V
Number of Positions
20
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A