SPP20N60S5XKSA1
DigiKey Part Number
448-SPP20N60S5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPP20N60S5XKSA1
Description
HIGH POWER_LEGACY
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPP20N60S5XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V