IPB100N06S205ATMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 44.627
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 205
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 294
IXYS
In Stock: 0
Renesas Electronics Corporation
Nexperia USA Inc.
N-Channel 55 V 100A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
IPB100N06S205ATMA1
DigiKey Part Number
IPB100N06S205ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB100N06S205ATMA1
Description
MOSFET N-CH 55V 100A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5110 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 80A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA