IPA65R280C6XKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 152
Datasheet
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 500
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 208
Similar
onsemi
In Stock: 0
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
N-Channel 650 V 13.8A (Tc) 32W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-111
IPA65R280C6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPA65R280C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA65R280C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA65R280C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 440µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
950 pF @ 100 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
32W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-111
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 4.4A, 10V