IPA60R385CPXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 400
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 185
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 373
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 60
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Vishay Siliconix
In Stock: 197
STMicroelectronics
In Stock: 378
In Stock: 1.680
In Stock: 603
In Stock: 969
In Stock: 586
N-Channel 600 V 9A (Tc) 31W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
IPA60R385CPXKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R385CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R385CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 9A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R385CPXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 340µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
790 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
385mOhm @ 5.2A, 10V