15DYS818-050300W-K
DigiKey Part Number
2882-15DYS818-050300W-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS818-050300W-K
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
81.38%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.58" L x 1.71" W x 1.43" H (65.5mm x 43.5mm x 36.2mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE, GS, SAA, UL
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
Power (Watts)
15 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)