14GJ15WD-0500100BW-2.1
14GJ15WD-0500100BW-2.1
DigiKey Part Number
2882-14GJ15WD-0500100BW-2.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14GJ15WD-0500100BW-2.1
Description
AC-DC POWER SUPPLY 5V 1A 2.1X5.5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 5 W AC/DC External Wall Mount (Class I) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
United Kingdom
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Wall Mount (Class I)
Cord Length
78.74" (2.0m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
BS 1363
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.30" L x 1.92" W x 1.32" H (58.4mm x 48.8mm x 33.6mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
5 W