NSCSANN015PAUNV
NSCSANN015PAUNV
DigiKey Part Number
480-3784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSCSANN015PAUNV
Description
SENSOR 15PSIA 0.19" .075V 4SIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 15PSI (103.42kPa) Absolute Male - 0.19" (4.93mm) Tube 0 mV ~ 75 mV (5V) 4-SIP, Side Port
Category
Voltage - Supply
1.5V ~ 12V
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Port Size
Male - 0.19" (4.93mm) Tube
Series
Port Style
Barbed
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Maximum Pressure
30PSI (206.84kPa)
Applications
Board Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Pressure Type
Absolute
Mounting Type
Through Hole
Operating Pressure
15PSI (103.42kPa)
Package / Case
4-SIP, Side Port
Output Type
Wheatstone Bridge
Supplier Device Package
4-SIP
Output
0 mV ~ 75 mV (5V)
Base Product Number
Accuracy
±0.25%