590SX1N56S103SP
DigiKey Part Number
590SX103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
590SX1N56S103SP
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Rotation
295°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Square - 0.525" x 0.500" Face (13.33mm x 12.70mm)