TB4-10S-1H(800)
TB4-10S-1H(800)
TB4 Series
TB4-10S-1H(800)
DigiKey Part Number
26-TB4-10S-1H(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TB4-10S-1H(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TB4-10S-1H(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB4-10S-1H(800)
Description
RECEPTACLE, 10 POS., 1.0MM PITCH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FPC Connector Receptacle 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.177" (4.50mm)