PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H124284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN HDR 44POS
Detailed Description
44 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10HA-44P-2.54DSA(72) Models
Category
Style
B
Mounting Type
Through Hole
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
44
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)