IT9M2-224P-0.5SH4
DigiKey Part Number
26-IT9M2-224P-0.5SH4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT9M2-224P-0.5SH4
Description
CONN PLUG R/A
Customer Reference
Detailed Description
224 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
IT9M2-224P-0.5SH4 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
4
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.713" (18.10mm)