IT8-288S-35H
DigiKey Part Number
26-IT8-288S-35H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT8-288S-35H
Description
CONN MEZZANINE 288 POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
288 Position Connector Interposer Stacking Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT8-288S-35H Models
Category
Mounting Type
Stacking
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Features
Locking
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
14mm ~ 46mm
Connector Type
Interposer
Height Above Board
1.276" (32.40mm)