IT8-120S-28H
DigiKey Part Number
26-IT8-120S-28H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT8-120S-28H
Description
CONN MEZZANINE 120 POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Interposer Stacking Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT8-120S-28H Models
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Stacking
Series
Features
Locking
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Interposer
Mated Stacking Heights
14mm, 44mm