IT3-300P-40H(03)
DigiKey Part Number
H11808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT3-300P-40H(03)
Description
CONN INTERPOSER 300P STACK GOLD
Detailed Description
300 Position Connector Interposer Stacking Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT3-300P-40H(03) Models
Category
Number of Rows
60
Series
Features
Locking
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Interposer
Mated Stacking Heights
15mm ~ 40mm
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.069" (1.75mm)